laen24 logo

Tänapäev ja tulevik: Vaade Eesti veebitööstustele

Eesti veebitööstus
Eesti veebitööstus

1990. aastatel alustas riik peale Nõukogude Liidu lagunemist oma digitaalse infrastruktuuri arendamist ja e-valitsuse teenuste juurutamist. See pani aluse online-tööstuse kasvule Eestis. Eesti on teinud tänu oma innovaatilistele ning tehnoloogilistele uuendustele riiklikul tasemel ning erasektoris ajaloolisi samme juba 2000ndatest aastatest saadik. 

 

2005. aastal võttis Eesti esimese riigina maailmas kasutusele üleriigilistel valimistel veebihääletamise. See oli suur saavutus ja demonstreeris riigi pühendumust kasutada tehnoloogiat valitsusteenuste täiustamiseks. Tegemist oli ideaalsete tingimustega ning riigiga, kus esmakordselt sellist valimismeetodi proovida. Vaid 1.3 miljoni elanikuga riigis soovisid inimesed vähem seista järjekordades ning võtsid soojalt vastu kõik riigi poolt kavandatud uuendused kõigis valdkondades. 

 

2000ndate aastate alguses hakkas ka Eesti IT-sektor kiiresti kasvama, mida vedas selliste ettevõtete nagu Skype ja TransferWise edu. Need ettevõtted asutasid Eesti ettevõtjad ning neist said oma tööstusharudes ülemaailmsed liidrid, mille edust ning saavutustest räägitakse siiani. Online maailmale keskendumine ning teaduslikult uurimine on toonud Eestile Euroopa Silicon Valley nimetuse. 

 

2000ndate aastate alguses hakkas kasvama ka Eesti e-kaubanduse turg, mille eesotsas olid sellised ettevõtted nagu Erply ja Fortumo. Need ettevõtted pakkusid veebimakselahendusi ettevõtetele ja tarbijatele üle maailma, muutes neil veebis tehingute tegemise lihtsamaks. Sellised kaubanduse arenguga seotud leiutised võimaldasid jagada turgu ning importida kõikevõimalikku nii Aasiast kui ka Ameerika Ühendriikidest.

Kokkuvõtteks on Eesti veebitööstus viimase kahe aastakümne jooksul oluliselt kasvanud ning riik on tõusnud liidriks tehnoloogia ja digiinnovatsiooni vallas.

 

Eesti on enim tuntud oma arenenud tehnoloogia ja digitaalse taristu poolest. Riigis on kõrge interneti leviku protsent ja tugev e-riigi süsteem, mis on võimaldanud e-kaubanduse ja veebiteenuste kasvu. Kõik teenused, mida on võimalik e-teenusena pakkuda, on ka olemas laialdaselt ning mitmes keeles. Selleks, et ka e-residendid saaksid nende hüvesid kasutada, tõlgitakse veebilehed ning rakendused ka üldiselt enamlevinud keeltesse. 

 

Mõned tähelepanuväärsed Eesti veebitööstused on:

 

  • E-kaubandus: Eestis on tugev e-kaubanduse turg, kus sellised ettevõtted nagu Bolt (endine Taxify) ja Erply on tarbijate ja ettevõtjate seas populaarsed.

 

  • Veebimakselahendused: Eesti on koduks sellistele ettevõtetele nagu TransferWise ja Fortumo (Boku Estonia), mis pakuvad veebimakselahendusi ettevõtetele ja tarbijatele üle maailma.

 

  • IT-teenused: Eestis on kasvav IT-teenuste sektor, kus sellised ettevõtted nagu Proekspert ja Nortal pakuvad tarkvaraarendus- ja nõustamisteenuseid klientidele üle maailma.

 

  • Online-hasartmängud: Eestis on kasvav online-hasartmängutööstus, mille peamised tegijad turul on sellised ettevõtted nagu Playtech ja Gaming Innovation Group (GiG). https://www.ninjacasino.com/ee on loonud eriti innovaatilised lahendused.

 

Üldiselt on Eestis kasvav ja jõudsalt arenev veebitööstus ning see on suurepärane koht idufirmadele ja ettevõtetele veebipõhise kohaloleku loomiseks. 

 

Veebitööstuse tuleviku prognoos

Eestis on tugevad innovaatilised ja tehnoloogilised traditsioonid ning tõenäoliselt jätkatakse ka tulevikus uute ja innovaatiliste lahenduste väljatöötamist. 

 

Mõned riigi veebitööstuse potentsiaalsed fookusvaldkonnad on järgmised:

 

Plokiahela tehnoloogia: Eesti on juba praegu liider plokiahela tehnoloogia kasutamisel avalikus sektoris ning tõenäoliselt jätkab riik ka edaspidi uute võimaluste uurimist selle tehnoloogia kasutamiseks. See võib hõlmata uute plokiahelapõhiste teenuste ja rakenduste, näiteks digitaalse identiteedi lahenduste ja nutikate lepingute väljatöötamist.

 

Tehisintellekt: Eesti on koduks kasvavale hulgale tehisintellektiga tegelevatele idufirmadele ja teadusasutustele ning tõenäoliselt jätkab riik ka edaspidi uute tehisintellektil põhinevate lahenduste väljatöötamist. See võib hõlmata uute tehisintellektil põhinevate toodete ja teenuste, näiteks vestlusrobotite, loomuliku keele töötlemise tööriistade ja ennustava analüüsi platvormide väljatöötamist.

 

Küberturvalisus: kuna maailm muutub üha enam sõltuvaks tehnoloogiast ja Internetist, kasvab küberturvalisuse tähtsus jätkuvalt. Eesti on juba praegu tuntud oma tugevate küberjulgeolekumeetmete poolest ning on tõenäoline, et riik jätkab uute ja innovaatiliste lahenduste väljatöötamist küberohtude eest kaitsmiseks.

Jaga postitust

Loe ka neid artikleid

Laenud inimeselt inimesele
Laenud

Laenud inimeselt inimesele

Laenud inimeselt inimesele, tuntud kui peer-to-peer (P2P) laenud, on finantsteenused, mis ühendavad otse laenuandjaid ja laenajaid, jättes kõrvale traditsioonilised finantsasutused. See valdkond on muutunud Eestis