laen24 logo

Autoliising

Autoliising on paljude inimeste jaoks atraktiivne valik, kui soovitakse omada sõidukit ilma selle täielikku ostuhinda tasumata. Liisingu võimalused on aga mitmekesised ja nõuavad põhjalikku uurimist enne, kui otsustate allkirjastada mõne lepingu. Siin on põhjalik ülevaade kõigest, mis puudutab autoliisingut: alates erinevatest liisingutüüpidest, nagu kapitalirent ja kasutusrent, kuni selle juurde, kuidas valida endale sobivaim liisingupakkuja. Lisaks käsitleme olulisi tingimusi ja nüansse, mis liisingulepinguga kaasnevad, et saaksite teha teadlikke valikuid.

Mis on autoliising?

Autoliising on laenutoode, mis võimaldab eraisikutel või ettevõtetel kasutada autot teatud perioodi vältel, ilma et nad peaksid selle eest kohe täishinda maksma. Liisingu perioodi lõpus on võimalik auto tagastada, osta see välja või vahetada uue liisingulepingu vastu. Erinevalt auto otseostust ei omanda liisija sõiduki omandiõigust kohe, vaid see jääb liisingufirma kätte kuni lepinguperioodi lõpuni või kuni võimaliku väljaostu hetkeni. Autoliising on eriti populaarne neile, kes soovivad pidevalt uuendada oma igapäevasõidukeid või kes ei soovi või ei saa investeerida auto kohe välja ostmisesse.

Kapitalirent

Kapitalirent on leping, mis võimaldab liisijal kasutada sõidukit pikema aja vältel ja ka selle omandada lepingu lõppedes.  Lepingu lõpus on liisijal tavaliselt võimalus sõiduk välja osta, misjärel omandiõigus läheb liisinguandjalt liisijale. Kapitalirendi puhul on kuumaksed tavaliselt suuremad kui teiste liisingutüüpide puhul, kuid see annab rohkem paindlikkust sõiduki omandamise soovi korral.

Kasutusrent

Erinevalt kapitalirendist on kasutusrent liisinguvorm, kus sõiduki kasutusõigus antakse liisijale kindlaks ajaperioodiks, kuid omandiõigus jääb liisingufirmale. Lepingu lõppedes on liisijal tavaliselt kolm valikut: sõiduk tagastada, lepingut pikendada või sõiduk välja osta. Kasutusrent on sobilik neile, kes ei soovi pikaajalist kohustust ja soovivad regulaarselt sõidukeid vahetada. Kuumaksed on tavaliselt väiksemad kui kapitalirendi puhul, kuid sõiduki väljaostu võimalus on sageli piiratud või kallim.

Mõlemad liisinguvormid pakuvad oma eeliseid ja puuduseid, seega on oluline mõlemad põhjalikult läbi kaaluda, enne kui otsus tehakse.

Autoliisingu eelised

Autoliising pakub mitmeid eeliseid, mis muudavad selle sobivaks valikuks nii eraisikutele kui ka ettevõtetele.

Esiteks võimaldab liising kiiret ja lihtsat sõidukivahetust, ilma et peaks muretsema vanema sõiduki müügi pärast.

Teiseks, kuna lepingu tingimused on sageli paindlikud, on võimalik valida just endale sobivad kuumaksed ja lepingu kestus.

Kolmandaks, liising võimaldab hoida käibevara vabana, mis on eriti oluline ettevõtete puhul.

Neljandaks, paljud liisingupakkujad pakuvad täisteenuspaketti, mis hõlmab kindlustust, hooldust ja remonti, vähendades seeläbi sõiduki omamise lisakulusid.

Autoliisingu puudused

Siiski on autoliisinguga kaasas ka mitmeid puuduseid, mida tuleks kaaluda.

Esiteks, kuigi kuumaksed võivad tunduda soodsad, võivad lisanduvad kulud nagu kindlustus ja hooldus lepingu kogukulu suurendada.

Teiseks, kuna liisinguperioodi lõpus ei pruugi sõiduk olla teie omandis, võite lepingu lõppedes olla ilma autota.

Kolmandaks, liisingulepingud sisaldavad sageli kilometraaži piiranguid, mille ületamisel tuleb maksta lisatasusid.

Neljandaks, sõiduki tagastamisel nõutakse sageli, et see oleks heas seisukorras, mis tähendab, et kulud võivad tekkida ka lepingu lõppedes.

Nii eeliste kui puuduste tundmine aitab teil teha informeeritud otsuse, kas autoliising on teie jaoks õige valik või mitte.

Autoliisinguga kaasnevad kulud

Autoliisinguga kaasnevad kulud ei piirdu ainult kuumaksetega. Oluline on arvestada ka muude lisakuludega, nagu kindlustus, registreerimistasud, hooldus ja remont.

Mõnel juhul võib liisingupakkuja nõuda esialgset sissemakset, mis tuleks lisada kogukulu arvutusse.

Samuti tuleks tähelepanu pöörata võimalikele trahvidele, mis võivad kaasneda lepingu ennetähtaegse lõpetamise või kilometraaži ületamisega.

Kõiki neid kulusid arvesse võttes saate parema ülevaate autoliisingu tegelikust hinnast.

Autoliisingu tingimused

Autoliisingu tingimused võivad erinevate pakkujate vahel oluliselt varieeruda. Tavaliselt on lepingus fikseeritud kuumakse suurus, lepingu kestus, kilometraaži piirangud ja sõiduki seisukorra nõuded lepingu lõppedes.

Mõned liisingupakkujad võivad pakkuda ka lisateenuseid nagu hooldus- ja kindlustuspaketid.

On oluline hoolikalt läbi lugeda kõik lepingutingimused ja vajadusel konsulteerida asjatundjaga, et vältida ebameeldivaid üllatusi.

Kuidas taotleda autoliisingut

Autoliisingu taotlemine algab sobiva pakkumise leidmisest. Kui olete valinud liisingupakkuja ja sõiduki, tuleb esitada taotlus, mis sisaldab tavaliselt isiku- ja finantsandmeid. Enamik liisingupakkujaid nõuab ka krediidiajaloo kontrolli.

Kui taotlus on heaks kiidetud, allkirjastatakse liisinguleping ja tasutakse vajalikud esialgsed kulud, nagu näiteks sissemakse või registreerimistasud. Pärast lepingu allkirjastamist saate sõiduki kätte ja algavad kuumaksed.

Taotlusprotsess võib varieeruda sõltuvalt liisingupakkujast, kuid enamasti on see kiire ja lihtne.

Faktorid, mida kaaluda enne liisingu valimist

Enne autoliisingu valimist tuleks arvesse võtta mitmeid olulisi tegureid.

Esiteks mõelge läbi, millist tüüpi sõidukit vajate ja milline on teie eelarve. Lisaks peaksite arvestama kogukuludega, mis hõlmavad nii kuumakseid kui ka lisakulusid nagu kindlustus ja hooldus.

Võrrelge erinevate liisingupakkujate intressimäärasid, lepingutingimusi ja lisateenuseid, et leida enda jaoks kõige soodsam pakkumine.

Eestis on näiteks Coop Pank, Kreditex ja Bigbank need, kes aitavad teil sõiduki soetamiseks leida parima autoliisingu lahenduse, muutes unistuste auto teie jaoks kättesaadavaks.

Kuidas valida õige liisingu pakkuja

Õige liisingupakkuja valimine on oluline samm, mis nõuab põhjalikku uurimistööd.

Esiteks tutvuge erinevate liisingufirmade taustaga, lugege klientide arvustusi ja küsige soovitusi tuttavatelt, kes on liisinguga kokku puutunud. Külastage erinevate pakkujate veebisaite, et tutvuda nende pakutavate tingimustega.

Enne lõpliku otsuse langetamist on kasulik konsulteerida ka finantsnõustajaga, et tagada pakkuja usaldusväärsus ja lepingu vastavus teie finantsvõimalustele.

Levinud vead, mida vältida

Autoliisingu valimisel on mõned levinud vead, mida on soovitatav vältida. Näiteks ei tohiks keskenduda ainult kuumakse suurusele, vaid arvestada tuleks ka muude kulude ja lepingu tingimustega. Samuti ei tohiks kiirustada lepingu allkirjastamisega enne, kui olete seda hoolikalt läbi lugenud ja kõikide punktidega tutvunud. Vältige ka liiga pikaajalisi lepinguid, kui pole kindel oma pikaajalises finantsstabiilsuses.

Kokkuvõte

Autoliising on populaarne valik sõiduki soetamisel, kuid see nõuab hoolikat planeerimist ja informeeritud otsuste tegemist. On oluline kaaluda erinevaid tegureid nagu kogukulud, lepingutingimused ja isiklikud finantsvõimalused. Õige liisingupakkuja valimine ja levinud vigade vältimine aitavad tagada, et leping vastab teie vajadustele ja võimalustele. Tähelepanu detailidele ja põhjalik eeltöö aitavad teha informeeritud otsuse, mis toetab teie finantsstabiilsust ja liikuvusvajadusi.