laen24 logo

Vabastage laenude jõud: vastutustundlikud viisid laenu võtmiseks

Laenude jõud
Laenude jõud

Laenu võtmine võib olla vastutustundlik viis suurema ostu finantseerimiseks või ootamatute kulude katmiseks. Siiski on oluline veenduda, et saate laenutingimustest aru ja suudate makseid õigeaegselt tasuda. Enne laenu võtmist mõelge oma rahalisele olukorrale ja sellele, kas suudate makseid endale lubada. Erinevad pangad pakuvad tihti võimalust suhelda laenuhalduritega, kes selgitavad välja just teile sobivad laenutingimused ning selle õige vajalikkuse. Samuti on hea mõte otsida parimaid intressimäärasid ja tingimusi- lahkumata kodupangast. Lisaks on oluline olla teadlik laenude võimalikest riskidest ja puudustest, nagu näiteks võimalus võlgadesse sattuda või ülemäärane laenamine.

 

Ameerika Ühendriikides on viimase kolme aasta jooksul tekkinud eelistatud laenupakkujad, kelle pakutav laenuintress ei sõltu peamiselt laenuperioodist. Intressi makstakse tagasi ühe või kaks korda aastas, ning enamasti on tegemist ühekordse suurema summaga. Euroopas pakutakse selliseid võimalusi vaid üksikute laenuandjate juures. Pangakontorid pakuvad välja slotid (ehk vabad isiklikeks tehinguteks mõeldud halduriajad), mille kasutamisel saab teha tänu finantsekspertidele parimaid otsuseid. 

 

Pangalaen vs eraisikult laenatud raha

Nii pangalaenud kui ka eralaenud võivad pakkuda teile vajalikke vahendeid, kuid neil on mõned olulised erinevused. Eraisikult võetud laenuosa ei kuulu siiski tihti vastutustundliku laenamise meetodi alla. 

 

Pangalaenu eelised:

 

 • Pangad on sageli rohkem reguleeritud kui eralaenuandjad, mistõttu võivad neil olla rangemad laenustandardid ja nad võivad tõenäolisemalt pakkuda soodsaid tingimusi.
 • Pankadel on sageli madalamad intressimäärad kui eralaenuandjatel, mille abil võib pikemas perspektiivis raha säästa.
 • Pangad võivad pakkuda ka paindlikumaid tagasimaksevõimalusi, näiteks võimalust teha lisamakseid või muuta oma maksegraafikut. Pangad pakuvad ka laenupuhkust.
 • Pangalaenu võtmisel tuletatakse inimesele meelde vastutustundliku laenamise põhimõtteid.

Erasektori laenu eelised:

 

 • Eralaenu võib olla lihtsam saada kui pangalaenu, kuna neil on sageli leebemad krediidinõuded.
 • Samuti võib eralaene olla kiirem saada kui pangalaenud, kuna nende taotlemise ja kinnitamise protsess on sageli kiirem. (Enamikel juhtudel ei sõlmita laenuvõtja ja laenuadja vahel mingit lepingut.)
 • Eralaenud võivad olla kättesaadavamad ka halva krediidivõimega inimestele. 
 • Samuti võib eralaenudega kaasneda vähem paberimajandust ja bürokraatiat kui pangalaenudega.
 • Oluline on võrrelda ja hinnata erinevaid teile pakutavaid võimalusi ning valida see, mis teie vajadustele ja rahalisele olukorrale kõige paremini sobib.

Enne laenuvõtmist tuleb hinnata järgmist:

 

 1. Hinnake oma finantsolukorda: Enne laenu taotlemist veenduge, et teil on oma sissetulekutest ja kuludest selge arusaam. See aitab teil otsustada, kui palju saate laenu võtta ja milline laen on teie jaoks parim.
 2. Võrrelge erinevate pankade ja laenuandjate intressimäärasid, tasusid ja tagasimaksetingimusi, et leida oma vajadustele parim laen.
 3. Mõistke tingimusi: Enne lepingute allkirjastamist lugege hoolikalt läbi laenutingimused.
 4. Laenake ainult see summa, mida vajate ja suudate tagasi maksta. Võimalusel valige pikem tagasimakse periood, sest sel juhul on osamaksed väiksemad kui pikemas perspektiivis ohutum.
 5. Tehke maksed õigeaegselt: tehke kõik maksed õigeaegselt, et vältida hilinenud tasusid. 
 6. Kaaluge kõiki võimalikke valikuid: Enne laenu võtmist kaaluge kõiki võimalikke võimalusi vajaliku raha saamiseks, nagu säästmine või madala intressimääraga krediitkaardi kasutamine või alternatiivse rahastamise leidmine. Võimalusel võite paluda abi oma perekonnalt, töökohalt ning isegi sõpradelt. 

Neid juhiseid järgides saate vastutustundlikult pangast laenu võtta ja tagada selle õigeaegse tagasimaksmise.

Jaga postitust

Loe ka neid artikleid

Laenud inimeselt inimesele
Laenud

Laenud inimeselt inimesele

Laenud inimeselt inimesele, tuntud kui peer-to-peer (P2P) laenud, on finantsteenused, mis ühendavad otse laenuandjaid ja laenajaid, jättes kõrvale traditsioonilised finantsasutused. See valdkond on muutunud Eestis