laen24 logo

Laen sularahas - müüt või tegelikkus?

Laen sularahas võib tunduda vanamoelise või isegi aegunud võimalusena digitaalse panganduse ajastul. Kuid kas see on tõesti nii? Või on sularahalaenud endiselt oluliseks finantsinstrumentiks, mis pakub erilisi eeliseid teatud olukordades või konkreetsetele inimestele? Selles artiklis käsitleme põhjalikult laenu sularahas. Uurime, kas ja kus on Eestis võimalik saada laenu just sularahas ning kas laen sularahas on pelgalt mineviku jäänuk või endiselt elujõuline finantslahendus? 

Mis on laen sularahas?

Laen sularahas on eritüüp väikelaenust või kiirlaenust, kus raha antakse laenusaajale füüsilise sularahana, mitte elektroonilise ülekandena. Selle tulemusena ei jää laenuvõtmise kohta pangakontol mingeid digitaalseid jälgi. See võib olla kasulik, kui soovite vältida võimalikke küsimusi pankadelt, mis võivad mõnikord suhtuda kriitiliselt kiirlaene võtnud isikutesse. Kui te eelistate sularahalaenu, peate seda konkreetset vajadust laenu taotlemisel spetsiifiliselt märkima, kuna enamik laenuandjaid eelistab üldiselt teha elektroonilisi ülekandeid. Sularahalaenude võtmise kulud võivad olla suuremad, kuna sularaha haldamine on muutunud vähem levinuks ja seetõttu ka kallimaks. Selle tüüpi laene väljastatakse tavaliselt postkontorites või kaupluste kassades.

Kellele sobib laen sularahas?

Laen sularahas võib olla sobilik valik kindlatele isikutele. Kui olete täisealine alaline Eesti elanik ja teil on stabiilne ning dokumenteeritav sissetulek, siis on teil õigus sularahalaenu taotleda. See laenutüüp on eriti kasulik neile, kes eelistavad sularahaga maksmist või neile, kes ei saa mingil põhjusel kasutada pangakaarti või pangakontot. Anonüümsus on samuti üks põhjus, miks inimesed võivad eelistada sularahalaenu.

Siiski on oluline arvestada, et selle laenuvormiga kaasneb lisakoormus. Nimelt peate tegema lisasamme, näiteks külastama füüsiliselt postkontorit või lähedal asuvat poodi, et laenu kätte saada. Lisaks on sularahalaenu võtmine tavaliselt kallim, kuna üha rohkem finantsasutusi liigub sularahavabade maksesüsteemide suunas.

Kuidas taotleda laenu sularahas?

Laenu taotlemine sularahas on protsess, mis võib varieeruda sõltuvalt laenuandjast. Kuigi paljud inimesed võivad eelistada laenu saamist lähedastelt nagu pereliikmed või sõbrad, on Eesti finantsturul ka teisi võimalusi. Näiteks on mõned laenufirmad, nagu laen.ee ja Coop Pank, pakkunud alternatiivseid meetodeid sularahas laenu saamiseks. Nende laenuandjate puhul saab taotleda krediitkaarti, mille abil on võimalik pangaautomaadist raha välja võtta. Coop Pank pakub lisaks võimalust võtta sularaha välja kõigist Coop poodidest, mis võib olla suurepärane võimalus eriti maapiirkondades elavatele inimestele.

Kuidas tagasi maksta laen sularahas?

Laenu tagasimaksmine sularahas on protseduur, mis on ajas muutunud. Kuigi varasemalt oli võimalik sularahalaenu tagasi maksta postkontoris või laenukontoris, on see võimalus nüüdseks  kadunud. Selle põhjuseks olid lisatasud ja ebamugavused, mis kaasnesid sularahas tagasimaksmisega, muutes selle kliendi jaoks ebapraktiliseks ja kulukaks. Tänapäeval tuleb laenu tagasi maksta pangaülekandega.

On olemas ka teisi tagasimakseviise, mis võivad olla sobilikud neile, kes ei soovi oma pangakontole jätta jälgi laenu tagasimaksmisest. Üks selline viis on kasutada teise isiku pangakontot tagasimakse tegemiseks, kuid see nõuab korrektse viitenumbri kasutamist, et tagada raha õigeaegne laekumine. Lisaks on võimalik kasutada anonüümset e-rahakotti, mis võimaldab tagasimakseid teha ilma, et see kajastuks teie pangakontol.

Kas laen sularahas on praegu võimalik?

Laen sularahas pole enam Eesti finantsturul saadaval, kuna see on aja jooksul muutunud nii kliendile kui ka finantsteenuse pakkujatele ebapraktiliseks ja kulukaks. Muutused tulenesid peamiselt internetiseerumisest ja digitaalsete makseviiside kasvavast populaarsusest. Kuigi varasemalt oli sularahalaen atraktiivne võimalus neile, kes soovisid oma pangakontol hoida finantstegevusest minimaalset jälge, on see nüüdseks asendunud digitaalsete lahendustega. Kui laenuotsus on positiivne, kantakse laenusumma otse taotleja pangakontole. Sellest tulenevalt, kui inimesel on vajadus sularaha järele, peab ta selle ise oma pangakontolt välja võtma.

Tulevikuvaated

Tulevikuvaated laenule sularahas on üsna ebakindlad, arvestades digitaalsete maksemeetodite ja elektrooniliste laenude kasvavat populaarsust. Kuigi sularahalaenud olid kunagi levinud, on need tänapäeva finantsturul järjest haruldasemad. See trend näib jätkuvat, eriti arvestades, et pankade ja finantsasutuste jaoks on sularahatehingud kulukamad ja riskantsemad kui digitaalsed tehingud. Tehnoloogia areng, nagu näiteks plokiahela tehnoloogia ja mobiilimaksed, võib veelgi kiirendada sularaha vähenemist laenuturul. Siiski, sõltuvalt regulatsioonidest ja kasutajate eelistustest, võib teatud nišiturgudel või -situatsioonides püsida nõudlus sularahalaenude järele. Aga üldiselt näib, et laen sularahas jääb pigem erandiks kui reegliks tuleviku finantsmaastikul.

Kokkuvõte

Kokkuvõttes on laen sularahas muutunud aegunud ja ebapraktiliseks valikuks tänapäeva digitaalses finantsmaailmas. Kuigi see oli kunagi populaarne valik anonüümsuse ja sularaha eelistamise tõttu, on tehnilised uuendused ja kuluefektiivsus viinud digitaalsete laenude kasvava populaarsuseni. Sularahalaenude tagasimaksmine ja väljastamine tõi sageli kaasa lisatasusid, muutes selle võimaluse kallimaks nii laenuandjatele kui ka -võtjatele. Kuigi tulevik võib tuua uusi nišiturge või erandeid, näib üldine suund olevat selgelt digitaalsete ja elektrooniliste laenutoodete poole. Seega, kui olete kaalumas laenu võtmist, tasub uurida digitaalseid alternatiive, mis on enamikul juhtudel soodsamad ja mugavamad.