laen24 logo

Laenud inimeselt inimesele

Laenud inimeselt inimesele

Laenud inimeselt inimesele, tuntud kui peer-to-peer (P2P) laenud, on finantsteenused, mis ühendavad otse laenuandjaid ja laenajaid, jättes kõrvale traditsioonilised finantsasutused. See valdkond on muutunud Eestis oluliseks, kuna see pakub alternatiivset viisi raha saamiseks neile, kelle jaoks võivad olla traditsioonilised pangalaenud kättesaamatud.

Eestis on P2P laenude turul mitmeid platvorme, mis võimaldavad ühtedel inimestel investeerida laenudesse ja teistel neilt raha laenata. Need platvormid pakuvad tavaliselt madalamat intressimäära laenajatele ja suuremat tulu investoritele, võrreldes traditsiooniliste pangateenustega. Samuti on see turvaline ja reguleeritud tegevus, mis muudab selle üha populaarsemaks investeerimis- ja laenamisviisiks.

Mida kujutavad endast laenud inimeselt inimesele?

Laenud inimeselt inimesele on laenuandmise protsess, kus üksikisikud laenavad otse teistele üksikisikutele. Selle asemel, et pöörduda panga poole, saavad inimesed kasutada laenupõhiseid ühisrahastusplatvorme, mis ühendavad laenuvõtjaid ja laenuandjaid.

Erinevus traditsiooniliste laenudega seisneb vahendajate puudumises. Inimeselt inimesele laenamine eemaldab pangad võrrandist, vähendades seeläbi kulusid ja bürokraatiat. Laenajad saavad sageli paremate intressimääradega laenusid, samas kui investorid (laenuandjad) võivad teenida suuremat tulu. See on eriti atraktiivne neile, kes otsivad paindlikumaid laenutingimusi või soovivad investeerida alternatiivsetesse varaklassidesse.

Kuidas laenupõhine ühisrahastus töötab?

Laenamine inimeselt inimesele on unikaalne protsess, mis toimib järgmiselt:

 • Laenamise protsess: Laenuandja kannab ühisrahastuse platvormile summa, mille ta investeerida soovib. Laenaja esitab taotluse P2P platvormil, kus tema taotlust hinnatakse mitmesuguste kriteeriumide põhjal. Nendeks on sissetulekud, kohustused ja muu oluline finantsteave. Platvorm võib pakkuda laenule kindlat intressimäära või lubada investoritel pakkuda intressimäära. Ühel laenul saab olla mitmeid laenuandjaid. Kui laenutaotlus kiidetakse heaks, kantakse raha laenaja pangakontole. Seejärel hakkab pihta laenu tagasimaksmise protsess, kust lõpuks teenib investor laenatud raha pealt tulu.
 • Laenuvahendusplatvormid: Eestis on mitmeid P2P platvorme, nagu Bondora ja Estateguru, mis pakuvad erinevaid laenuprodukte ja investoritele erinevaid investeerimisvõimalusi.

Inimeselt inimesele laenude eelised ja puudused

 • Positiivsed küljed:
  • Paindlikkus: Laenajad saavad valida laenusumma, laenuperioodi ja mõnikord isegi intressimäära.
  • Investeerimisvõimalused: Investorid saavad valida, millistesse laenudesse nad soovivad investeerida, ja seega ka mitmekesistada oma portfelli.
  • Madalamad intressimäärad ja suurem kasum: Laenajatele võivad olla saadaval madalamad intressimäärad kui traditsioonilistes pangalaenudes, samal ajal kui investorid teenivad oma investeeritud summalt suuremat tulu.
 • Võimalikud riskid ja miinused:
  • Risk laenuandjale: Investorid võtavad riski, sest kõik laenajad ei suuda oma laenusid tagasi maksta, mistõttu võivad nad oma rahast ilma jääda.
  • Likviidsusrisk: Investeeringud P2P laenudesse ei pruugi olla nii likviidsed kui muud investeeringud.

Kellele on laenud inimeselt inimesele sobivad?

Laenud inimeselt inimesele võivad sobida paljudele erinevatele inimestele, sealhulgas:

 • Laenajad, kes otsivad paindlikke laenutingimusi: ühisrahastusplatvormid pakuvad sageli rohkem kohandamisvõimalusi, näiteks laenuperioodi ja intressimäära muutmise võimalusi.
 • Inimesed, kellel on raske saada traditsioonilisi pangalaene: Mõned inimesed võivad leida, et inimeselt inimesele laenamine on neile ligipääsetavam kui traditsioonilised pangalaenud.
 • Investorid, kes otsivad alternatiivseid investeerimisvõimalusi: Investoritele pakutakse võimalust investeerida otseselt teiste inimeste laenudesse, võimaldades neil oma portfelli mitmekesistada.

Regulatsioon ja turvalisus

 • Regulatsioonid: Enamikke ühisrahastuslaenu ettevõtteid reguleerib Finantsinspektsioon, kes jälgib nende tegevust ja kontrollib, et nad järgivad Eesti seadusi.
 • Turvalisus: Laenuandjate ja laenuvõtjate andmete turvalisus on oluline. Platvormid kasutavad kõrgtasemelisi turvameetmeid, kuid on oluline uurida konkreetse platvormi turvapoliitikat.
 • Riskide juhtimine: Laenuvõtjad ja investorid peaksid olema teadlikud P2P laenudega seotud riskidest ja kaaluma nende sobivust oma finantsolukorraga.

Kuidas alustada?

Alustamine laenudega inimeselt inimesele nii laenaja kui ka investorina on suhteliselt lihtne:

 • Uuring ja valik: Esmalt tuleb uurida erinevaid P2P platvorme ja leida see, mis sobib teie vajadustega.
 • Registreerimine ja profiili loomine: Järgmisena peate registreerima konto ja looma profiili.
 • Laenu taotlemine või investeerimine: Laenajad saavad esitada laenutaotluse, samal ajal kui investorid saavad otsida investeerimisvõimalusi vaid mõne nupuvajutusega.

Laenud inimeselt inimesele Eestis

Eestis on laenud inimeselt inimesele aina populaarsemaks muutunud. Siin on mõned näited platvormidest ja nende eripäradest:

 • Bondora: Üks suurimaid P2P laenuplatvorme Eestis, mis pakub erinevaid laenutooteid ja investeerimisvõimalusi. Sobib nii algajatele kui ka kogenud investoritele.
 • Estateguru: Spetsialiseerunud kinnisvaralaenudele, pakkudes investoritele võimalust investeerida kinnisvaraprojektidesse.
 • Mintos: Kuigi mitte Eesti päritolu, on Mintos populaarne valik Eesti investorite seas, pakkudes juurdepääsu rahvusvahelistele laenuturule.
 • MoneyZen: See on Eestis uus platvorm, mis ühendab omavahel laenuandjaid ja laenuvõtjaid.

Kokkuvõte

Laenud inimeselt inimesele on innovatiivne finantsteenuste valdkond, mis pakub nii laenajatele kui ka investoritele uusi võimalusi. Eestis on mitmeid platvorme, mis pakuvad erinevaid laenutooteid ja investeerimisvõimalusi.

Enne laenamist või investeerimist on oluline teha põhjalik uuring ja olla teadlik võimalikest ohtudest ja riskidest. Valides õige platvormi ja järgides turvalise laenamise tavasid, võib P2P laenamine olla kasulik viis rahaliste eesmärkide saavutamiseks.

Jaga postitust

Loe ka neid artikleid

Laenud inimeselt inimesele
Laenud

Laenud inimeselt inimesele

Laenud inimeselt inimesele, tuntud kui peer-to-peer (P2P) laenud, on finantsteenused, mis ühendavad otse laenuandjaid ja laenajaid, jättes kõrvale traditsioonilised finantsasutused. See valdkond on muutunud Eestis